19 cze Brak komentarzy admin Biniew , ,

Przysłowie „cudze chwalicie, swojego nie znacie”, w dobie szybkiego życia i jeszcze szybszego podróżowania, nabiera bardzo mocnego znaczenia. Gdy planujemy wakacje, wybieramy jak najodleglejsze kierunki – Afrykę, Azję, Stany Zjednoczone. Marzy nam się urlop na Bali, w Tajlandii albo przynajmniej w Turcji. Współczujemy znajomym, którzy zamiast pobytu w ekskluzywnym i zamkniętym hotelu z basenem i całodobową obsługą, wyjeżdżają z dziećmi nad polskie morze. Weekend wolimy spędzić w galerii handlowej albo przy pracy, żeby zarobić jeszcze więcej pieniędzy na nasz luksusowy urlop gdzieś na krańcu Europy.

Tymczasem, Polska wciąż się rozwija. Turystyka w naszym pięknym kraju rośnie w siłę i z sezonu na sezon oferuje nam coraz więcej wspaniałych atrakcji. Nie musimy wyjeżdżać za granicę i wydawać ogromnych sum, żeby spędzić wspaniały czas, zobaczyć zapierające dech w piersiach miejsca i widoki, a przede wszystkim – żeby odpocząć.Na turystów czekają miejsca oczywiste, jak Wawel czy zamek w Malborku, oraz te jeszcze niepopularne, ale równie piękne i warte odwiedzenia. Miłośnikom historii oraz rodzicom z dziećmi serdecznie można polecić pałace – w Polsce mamy ich naprawdę mnóstwo. Nie są to jednak tylko zimne, grube mury z nudną, wojenną opowieścią w tle. Właściciele tych miejsc zadbali, by były one atrakcyjne dla każdego odwiedzającego. Oprócz wspaniałych widoków i cudownych terenów spacerowych dookoła, wiele miejsc oferuje niezwykłe atrakcje dla dzieci, pokazy rekonstrukcyjne czy umożliwia skosztowanie lokalnej, rycerskiej kuchni. Należy pamiętać że pałace to nie tylko wojsko i żołnierze – wystawy w pałacach przybliżą odwiedzającym to, jak żyło się jego mieszkańcom, kim byli, co robili, jak się ubierali, jakie mieli plany, marzenia i troski.

Przykładowe pałace w Polsce, które warto odwiedzić w wolny, rodzinny weekend to:

1) Zamek Moszna koło Krapkowic w województwie opolskim, przypominający ten z czołówki bajek Disneya. Zachwyci nie tylko najmłodszych, ale również fanów ekstremalnego zwiedzania, muzyki i… kwiatów. W zamku bowiem co roku odbywa się Muzyczne Święto Kwitnących Azalii.
2) Zamek Pieskowa Skała niedaleko Krakowa, który spodoba się szczególnie fanom starych, polskich produkcji filmowych, bo to właśnie tam kręcono sceny m.in. do „Janosika” i „Stawki większej niż życie”.
3) Zamek Ogrodzieniec, znajdujący się nieopodal Zawiercia w województwie śląskim, to obowiązkowy punkt na mapie dla miłośników średniowiecznych rekonstrukcji, strasznych historii – ponoć po pałacu biega zjawa – czarny pies o płonących oczach, a także „Zemsty” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
4) Zamek Czocha w Suchej koło Lubania w województwie dolnośląskim to miejsce idealne dla miłośników czasów II wojny światowej, bowiem to właśnie tam w latach 40. ubiegłego wieku przetrzymywano broń rakietową; zamek ponoć związany jest także z Abwehrą. Dziś organizowane są tu średniowieczne pikniki, turnieje rycerskie i nocne zwiedzanie, a dla miłośników mocnych wrażeń udostępniono multimedialną salę tortur.