9 kwi Brak komentarzy admin Biniew

Jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów w północnej Polsce to nie tylko morze, ale też wiele świetnie zachowanych zabytków. Jeśli szukasz miejsca na spędzenie swoich wakacji aktywnie, województwo pomorskie będzie świetnym pomysłem. Od spływów kajakowych, przez zamki i muzea. Małe urocze wsie z wieloma skansenami czy tętniące życiem nadmorskie miasta jak Gdynia, Gdańsk czy Sopot to jedynie kilka z wielu powodów, dlaczego warto bliżej poznać ten kawałek Polski. Odkryj tajemnice Pomorza.

Pomorze – kraina zamków

Województwo pomorskie zachwyci wszystkich wielbicieli historii. Jest to teren, na którym znajdziesz ponad 19 zamków, z którego większość jest zachowana w świetnym stanie. Najbardziej znanym z nich jest twierdza Zakonu Krzyżackiego, czyli zamek w Malborku. Ogromny kompleks zamkowy, od wielu lat przyciąga tłumy turystów i zachęca do zagłębienia historii panującego kiedyś na tych terenach zakonu.

Poza twierdzą w Malborku warte zobaczenia są inne zamki jak wybudowany przez Krzyżaków zamek w Bytowie, który po wielkim pożarze został odbudowany przez niemieckiego księcia Fryderyka Wilhelma i dziś służy jako hotel oraz muzeum. Kolejnym zabytkiem pozostałym na tych terenach po zakonie, jest zamek w Kwidzynie. Charakterystyczny ze względu na imponujące przejście z głównego budynku do wieży.

Poza architekturą gotycką charakterystyczną w budowlach Zakonu Krzyżackiego na Pomorzu można też zwiedzić pałac szlachecki rodu von Krockow. Był to jeden z najstarszych rodów panujących na ziemiach Pomorza i dzisiaj można bliżej poznać jego historię w mieszczącym się w pałacu muzeum.

Pomorskie spotkania z historią

Poza licznymi fortyfikacjami z czasów średniowiecza, Pomorze było świadkiem wielu ważnych wydarzeń we współczesnej historii Polski. Dowodem na to, są dwa duże Muzea mieszczące się w Gdańsku.

Pierwsze z nich Muzeum II Wojny Światowej, które zaprasza odwiedzających na poruszający spacer śladami mieszkańców ogarniętego wojną Gdańska. W kompleksie można przejść specjalnie przygotowanymi ulicami miasta i poznać dzieje zarówno pierwszej bitwy pod Westerplatte, jak i całego przebiegu walk na tamtym obszarze. 

Kolejnym ważnym historycznie miejscem jest Muzeum Solidarności, poświęcone historii organizacji oraz jej wkładu w działania wolnościowe. W interaktywnym gmachu turyści mają szansę poznać chronologicznie początki NSZZ „Solidarność” jej działania na rzecz praw pracowników, aż po historię Anny Walentynowicz i upadek w Polsce komunizmu.

Trójmiasto – centrum Pomorza

Przyjeżdżając na Pomorze, nie można pominąć wizyty w którymś z jego czołowych miast. Gdańsk, Gdynia i Sopot to idealne miejsca zarówno na spokojny wypoczynek, jak i bardziej aktywne spędzanie urlopu. Dla fanów zabytkowej architektury świetnie sprawdzi się Gdańsk, ze swoją niezwykłą starówką. Na melomanów co roku czeka organizowany w Gdyni festiwal muzyczny Opener, który przyciąga do tego miasta tłumy ludzi. Sopot to miasto wielu hoteli i ośrodków, gwarantujących wypoczynek na wysokim poziomie.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Travelis.com.pl