24 lut Brak komentarzy admin Biniew , ,

Ostre burrito, sombrero, pływające ogrody, kolorowe czaszki i La Catrina na Święto zmarłych – to skojarzenia napływające do głowy, gdy myśli się o Meksyku. Co ma do zaprezentowania kraj zaludniony niegdyś przez Azteków?

Miasto atrakcji

Tradycyjne zwiedzanie miasta to oglądanie placów i starych kościołów. Ciekawostką jest to, że w okolicach ołtarzy można zamontować kłódki z modlitwami o pomyślność i dobre samopoczucie, które przeznaczone są dla bogobojnych przestępców. Nieudawaną kulturę i prostych obywateli tego kraju można spotkać w paru różnorodnych miejscach. Poznawanie miasta można zacząć od Muzeum Fridy Kahlo czy Estadio Azteca (jeden z najprzestronniejszych stadionów świata). Najwięcej pokaże turystom oczywiście Muzeum Sztuki Popularnej a także budynek Soumaya (przede wszystkim przedstawia sztukę Dalego). W Megalopolis z pewnością trzeba zobaczyć barokowo-klasycystyczną katedrę z lat 1563-1567, która osiąga wysokość 67 metrów. Jest jedną z najobszerniejszych katedr zbudowanych na świecie. Inny rekord należy do placu w mieście, którego powierzchnia dochodzi do 46800 metrów kwadratowych – mowa naturalnie o Placu Konstytucji (znanym też jako Zócalo). Tuż obok można dostrzec zbudowany na azteckich ruinach Palacio Nacional. Jeśli zależy nam na zapoznaniu się z tutejszą zabudową, najlepszym na to pomysłem jest podróż do pobliskiego miasteczka Guanajuato, które stanowi połączenie ciasnych uliczek, placów i wielobarwnych zabudowań – idealny przykład iberyjskiej twórczości epoki kolonialnej. Wśród budowli które pochodzą z czasów kolonizacji, można spotkać też kościół Santiago (Chiapas), którego historia może przypominać opowieść z dreszczykiem.

Popularne ruiny

Wśród najbardziej znaczących atrakcji dla turystów Meksyk wskazuje Palenqué czyli pozostałości cywilizacji Majów. Miejscowość ta znajduje się na południu Meksyku w stanie Chiapas, gdzie mieści się również stanowisko archeologiczne które wymienia się jako główną atrakcję. Ruiny starożytnego miasta okupowanego niegdyś przez cywilizację Majów, a poznanego dopiero w 1746r. dostarczają mnóstwo jedynych w swoim rodzaju wrażeń. Kamienne budowle wynurzające się z dżungli tropikalnej to widok, który musi zaliczyć każdy odwiedzający ten kraj. Oczywiście największą sensację wzbudza Świątynia Inskrypcji to jest miejsce grobu Pakala Wielkiego – najbardziej znanego władcy. To miejsce kultu ma kształt piramidy o wysokości szesnastu metrów, na którą składa się dziewięć stopni. Wspiąwszy się na szczyt zostaniemy wynagrodzeni widokiem na zabudowania Palenqué – Świątynię Krzyża, Słońca i Ulistnionego Krzyża oraz Wielki Pałac. Co ponadto zasługuje na uwagę? Rzecz jasna resztki podziemnego akweduktu łączącego pałac z tarasami.

Spektakularność i podróż jedyna w swoim rodzaju

Aztekowie i Majowie poważnie przyczynili się do kształtu współczesnego Meksyku, pozostawiając po sobie taki budowle jak prekolumbijski kompleks pałacowy znany pod nazwą Chichen-Itzá (na półwyspie Jukatan), a ponadto El Castillo to jest kolumny Tysiąca Wojowników i El Caracol (czyli Ślimak). To jeden z siedmiu nowych cudów świata, przez to trzeba go zobaczyć. Te ogromne połacie obfitujące w ruiny dawnych zabudowań budzą podziw nie tylko między archeologami, ale staną się nie lada atrakcją dla miłośników Indiany Jonesa. W głównym mieście Jukatanu, Méridzie, trzeba zobaczyć najdawniej zbudowaną w Meksyku katedrę pod wezwaniem św. Ildefonsa. Nie wolno nie wspomnieć ponadto o azteckim ośrodku religijnym – Teotihuacán.

Jak przeżyć wyprawę życia?

Góry Sierra Madre de Chiapas to świetna szansa na zobaczenie cudów schowanych w przyrodzie. Płynąca tam rzeka Grijalva wpływa na dawny Kanion Sumidero. Można skorzystać ze średniej długości rejsu łodzią po tym miejscu, aby mieć gwarancję niezwykłych przeżyć. To całkiem wyjątkowe miejsce, które jest projektem samej przyrody bez pomocy człowieka. Znajduje tu schronienie duża ilość dzikich zwierząt (krokodyle, oceloty, iguany). Warto również zajechać do Ciapa de Corzo – mieściny o kolonialnej przeszłości. Jeśli pragniemy zobaczyć jak w Meksyku wyglądają słoneczne plaże i ośrodki wypoczynkowe, niezwłocznie trzeba udać się do jego urlopowej wizytówki a mianowicie do Cancún, gdzie warto obejrzeć m. in.: podwodne muzeum, skosztować egzotycznych drinków czy też nurkować. Pośród najistotniejszych atrakcji zapewniających turystom pozytywnie szokujące wrażenia można wymienić także: cenota schowane pomiędzy skałami w Valladolid, plaża w Tulum i plaże w Sisal, gdzie można spotkać flamingi, Akuami pełne potężnych żółwi oceanicznych, cudowna Laguna i jeszcze cenota w Bacalar mieniąca się aż siedmioma odcieniami niebieskiego, a także wodospad mineralny Hierve el aqua zlokalizowany 70 km od Oaxaca. Można również udać się na oglądanie robiącego wrażenie, wielkiego drzewa z Tule oraz wulkan Popocatepec w miejscowości Atlixco.