24 lut Brak komentarzy admin Biniew , , ,

Mnóstwo różnorodnych ciekawostek w tym samym miejscu – to cały Kazachstan. Kraj ten ze względu na obejmowanie wielkiego terenu ma aż trzy strefy czasowe.

Wśród najczęściej odwiedzanych obiektów jest świątynia, która została zbudowana na przełomie XIX i XX wieku. Znajdujący się w miejscowości Ałmaty, sobór zdumiewa wyjątkową architekturą. Wyróżniającą rzeczą świątyni jest żółty front z liczne zdobionymi zaokrąglonymi dachami. W Ałmacie mieści się najwyżej usytuowane lodowisko na całym świecie.
Następnym obiektem, który warto zobaczyć jest zbiornik wodny znajdujący się niecałe 30 km od Ałamaty. Jezioro Ałmatyńskie jest umiejscowione pomiędzy urokliwymi i robiącymi wrażenie skalistymi górami. Klimat typowo górski, surowy może narobić problemów, dlatego wybierając się w góry warto wyposażyć się przynajmniej w ciepłą odzież.

Bywa on nazywany rajem na Ziemi, gdyż poza krajobrazami górskimi, kraj ten może się pochwalić stepami, pustyniami i półpustyniami, które stwarzają niesamowicie niecodzienny i unikatowy nastrój. Co więcej, kraj ten obejmuje liczne jeziora (między innymi jedno z największych w Azji: Bałchasz).

Kazachstan obejmuje także własny kanion nazywany Szaryńskim. Położony w południowo-wschodnim krańcu kraju, teren liczy sobie 150 kilometrów w długości, a jego wysokość często przekracza dwieście metrów. Kanion położony jest w pobliżu gór Tienszan, a jego najlepiej rozpoznawalną częścią jest Dolina Zamków, gdzie daje się trafić na bardzo nietypowe i niespotykane formacje skalne.

Co ponadto okazuje się być warte uwagi w Kazachstanie? Otóż tzw. Bäjterek czyli potężna wieża widokowa, która jest w stanie sprawić niesamowite przeżycia i emocje. Znaleźć ją można w Astanie (stolica kraju), a jako nowoczesny budynek wyznaczający prestiż miejscowości i jego szybki a także znaczący rozwój, wynosi ponad 100 metrów.

Jego wizerunek jest przyozdobiony pieniędzmi kazachstańskiej waluty. Z architekturą tego budynku związana jest ciekawa opowieść która opowiada o powstaniu słońca.

Pośród najważniejszych obiektów Kazachstanu swoje miejsce ma Piramida Pokoju i Pojednania również możliwa do zwiedzenia w Astanie. Jest to obiekt który pełni funkcję siedziby Teatru Operowego. Jest to jedna z największych inwestycji Astany. Na konstrukcję składa się piramida utworzona z 5 pięter trójkątów foremnych. Pierwsze dwa rzędy to posążki zrobione ze szkła, natomiast kolejne trzy – dolne – wykonano z ciemnego granitu. Czubek konstrukcji to niezwykły witraż.

Innym przykładem fascynującej i niejednokrotnie zadziwiającej przyjezdnych kultury jest Meczet Kzharet Sultan, który jest świątynią znajdującą się na drugim miejscu jeśli chodzi o wielkość w Azji Środkowej. Mieści imponującą ilość wiernych – aż 10 tysięcy.

Z pozostałych ciekawych miejsc Kazachstan ma do zaoferowania największe centrum handlowo-rozrywkowe znajdujące się pod przeźroczystym namiotem – Chan Szatyr. Powierzchnia tej monumentalnej budowli jest większa niż łączny obszar 10 boisk przeznaczonych do footballu. Wewnątrz centrum handlowego można wybrać się do sklepów, parków a nawet na pole do mini golfa. Co może wydać się zaskakujące, wewnątrz jest również potok i plaża.