24 lut Brak komentarzy admin Biniew , ,

Istnieje takie miejsce na mapie kontynentu europejskiego które charakteryzuje się brakiem hałasu, spokojną atmosferą, zrównoważonym rozwojem. Niczym nieograniczona przestrzeń, natura i zwierzęta. Oto cała Finlandia.

Zadziwiająca siła Matki Natury
Ten kraj położony na północy robi niezwykłe wrażenie nie tylko ogromną liczbą zdumiewających jezior, gęstą tundrą i dzikim, nieokiełznanym lasem. Każdy człowiek może zagłębić się w dowolne okolice (nie istnieją ograniczenia związane z zakazem wkraczania na terytorium lasów, które stanowią prywatną własność), wybrać się na spacer po leśnej ściółce i pozbierać pełne siatki darów lasu. Co zadziwiające, na terenie kraju znajduje się ponad 30 parków narodowych, a za wstęp na ich teren nie trzeba uiszczać żadnych opłat. Osoby uwielbiające kontakt z naturą mogą czuć się tu jak w raju. Lasy zajmują 74% powierzchni kraju, a liczne jeziora i wyspy sprzyjają sportom wodnym oraz są robią wrażenie na zapalonych wędkarzach. Zarówno fauna jak i flora obfituje w lasy świerkowo-sosnowe oraz brzozowe. Kraj to typowa tundra i tajga, które zamieszkują typowo zimowe zwierzęta: leming górski, niedźwiedź, lis polarny, bielak, rosomak, łoś i naturalnie wilk. Dużą atrakcją jest również występowanie w tej części Europy reniferów, które można spotkać spokojnie pasące się na łąkach. Pośród różnorodnego ptactwa, najczęściej występującym będzie puszczyk i orzeł przedni. Udając się do parków narodowych, dobrze jest wziąć pod uwagę w planie podróży Lemmenjoki (dla fanów trekkingu) oraz Linnansaari znajdujący się na wodach Haukivesi (jezioro Saimaa). Można być stosunkowo pewnym, że w pierwszym z wymienionych spotka się łosia, natomiast drugi oferuje panoramę wody, w której występują nieregularnie porozrzucane wysepki (archipelag). Do tego kraju jezior i lasów zapraszają niesamowicie malownicze krajobrazy, na które składa się spora ilość zatok, wysepek i wzgórz pokrytych gęstymi, bujnymi lasami. Finlandia jest krajem jaki bez wątpienia warto odwiedzić o każdej porze roku. Każda z nich posiada swój wyjątkowy urok, który zachwyci nawet najbardziej wybrednego turystę.

Piękno dużych ośrodków miejskich
Odwiedzając Finlandię, należy odwiedzić kilka głównych ośrodków miejskich, jakie są atrakcjami dla podróżników pod względem architektonicznym i bogatych kolekcji, w które wyposażone są muzea przedstawiające historię i kulturę kraju. Helsinki zauroczą ciekawymi galeriami, Portem Południowym oferującym rejsy imponującymi statkami, Pałacem prezydenta, jak również niezwykle przyciągającą zainteresowanie katedrą św. Mikołaja. To kultura a także wielowymiarowość miasta sprzyja jego oryginalności i posiadanemu urokowi. Turystów zainteresują również tutejsze teatry (Teatr Szwecki, Fiński Teatr) jak również Muzeum Art. Ateneum i Art Kiasma zdumiewające wspaniałymi arcydziełami sztuki. W Tampere które uznawane jest za przemysłowe centrum kraju przyciąga najciekawszymi zabytkami architektury miejskiej. Rovaniemi zainteresuje oryginalnym gmachem Lappia-talo wybudowanym w 1975 r. oraz otoczonym rzeką Arktikum.

Magia północnego nieboskłonu
Pośród atrakcji, jakich nie da się zapomnieć, znajduje się słynna Aurora Borealis. To zjawisko, które powszechnie występuje pod nazwą zorzy polarnej zjawisko świetlne można zaobserwować 10 do 20 dni każdego roku. Choć przebywając na terenie Laponii, która jest najbardziej wysuniętym na północ terenem państwa, da się oglądać zorzę polarną niemal każdego dnia, gdy tylko pozwoli na to niebo – nie może być żadnej chmury. Z niezmiernie magicznych ciekawostek, Finlandia zasłużyła na miano „Krainy Północnego Słońca”. Powodem takiego nazewnictwa jest słońce, które nie zachodzi zupełnie w dwóch miesiącach roku: czerwcu i lipcu.

Fantazje północy
Finlandia jest znana z wielu niecodziennych miejsc. Wśród Najbardziej znanych znajduje się Naantali – miasto portowe, w którym założono park rozrywkowy Świat Muminków nazywany Muumimaailma. Następnym istotnym punktem podczas wyprawy powinna być Laponia znajdująca się na kole podbiegunowym, w której będzie można odwiedzić najprawdziwszą Wioskę Świętego Mikołaja, która czynna jest także w porze letniej. W działającym w bliskim sąsiedztwie Santa Parku można odwiedzić Szkołę Elfów i elfickiej kaligrafii oraz piekarnię „Pana Imbira”. Trzeba zobaczyć również osadę lodową, której cechą charakterystyczną jest zapierająca dech w piersiach sceneria. Wśród obligatoryjnych miejsc do odwiedzenia jest również pałac śnieżny (Kemi), W pewnych rejonach z łatwością można spotkać zaprzęgi psów Husky czy też w skład których wchodzą renifery. Ogromną popularnością cieszą się również sauny fińskie, których niezaprzeczalnie główną funkcją jest służenie jako teren spotkań z przyjaciółmi a także odpoczynku. Prostota kuchni fińskiej zdumiewa takimi potrawami jak chociażby potrawy przyrządzane z reniferowego mięsa.